Handbal: CSM Roman – Danubius Galați, victorie clară, meci tensionat

de | 17/09/2017 | Local, Sport

Sâmbătă, 16 septembrie, într-un meci contând pentru etapa a treia a Ligii Naționale, CSM Roman a întâlnit Danubius Galați. Ceea ce părea la început a fi o victorie extrem de clară, s-a transformat într-un meci tensionat în care s-a arătat un cartonaș roșu și unul albastru, ambele jucătoarei Alexandra Iovănescu, pivot CSM Roman.

Începutul de meci a arătat o echipă gazdă în plină formă, cu o apărare agrsivă și un contraatac fulgerător, după mai puțin de un sfert de oră tabela arătând 9-2 pentru gazde. A urmat apoi o perioadă în care CSM a ridicat piciorul de pe accelerație, Danubius a început s-a reducă din handicap și de la 15-5 ajung la 15-10 scor la pauză.

handbal CSM Roman CSU Danubius Galati 0592

Începutul reprizei a doua găsește CSM Roman în aceeași pasă proastă, Danubius reușind să mai marcheze două goluri după două atacuri eșuate ale CSM. Este momentul în care jucătoarele din Roman încep să se dezmeticească și marchează patru goluri consecutiv prin Ana Iuganu și Ana Simion. Apoi urmează cel mai controversat moment al meciului.

În minutul 40 Carmen Stoleru primește o eliminare de două minute iar un minut mai târziu același lucru se întâmplă cu Ana Simion. Cu două jucătoare mai puțin și în fază de atac, CSM obține un șapte metri dar care este ratat de Jasna Toskovic. Jumătate de minut mai târziu, în huiduielile tribunei, arbitrul îi arată cartonaș roșu Alexandrei Iovănescu, aflată în acel moment pe banca tehnică, pentru că i-ar fi adus înjurii arbitrului Alexandru Nițișor. Încercând să-i explice arbitrului că ea nu a spus nimic, Iovănescu nu face decât să mai obțină un cartonaș albastru, lucru care o duce în fața comisiei de disciplină.

handbal CSM Roman CSU Danubius Galati 0634

Vom vedea exact ce vor scrie arbitrii în raportul de joc, ei acuză că au fost înjurați de pe bancă de o jucătoare. Nu știu exact, trebuie să vorbesc cu fetele să vedem exact ce a fost. Cert este că Iovănescu a luat „roșu” și după aceea „albastru”, care înseamnă automat raport la Federație, și vom vedea ce se va decide, pentru că va fi judecată în Comisia de Disciplină

Constantin Ștefan, antrenor CSM Roman

Bulversate de toată întâmplarea, romașcancele irosesc trei acțiuni de atac, timp în care gălățencele mai marchează două goluri, scor 19-15. E momentul în care CSM Roman se mobilizează și încheie meciul cu opt goluri diferență, scor final 25-17.