Handbal CSM Roman: dulce răzbunare, Dunărea Brăila jubilează la Roman sub conducerea lui Florentin Pera

de | 20/10/2017 | Local, Sport

Joi, 19 octombrie, echipa de handbal feminin CSM Roman a întâlnit acasă HC Dunărea Brăila, echipă antrenată de Florentin Pera, fostul antrenor al CSM Roman. Meciul a fost unul al orgoliilor, dictate de despărțirea „cu cântec” dintre CSM și Pera.

După un început bun al romașcancelor, 7-3 în minutul 15, jocul echipei a devenit inconstant, de partea cealaltă brăilencele prestând un joc constant și având o perioadă de grație între minutele 23 și 26, au marcat patru goluri consecutive, reducând diferența la doar un gol. În minutul 29 a venit și egalarea pentru ca în ultimul minut CSM să mai marcheze un gol ce va stabili scorul la pauză: 12-11.

handbal CSM Roman HC Dunarea Braila 2879

Repriza a doua a început echilibrat, situația menținându-se doar câteva minute, după care jucătoarele CSM au început să lase garda jos și să greșească pase. După minutul 11 al reprizei a doua, Dunărea a marcat trei goluri consecutiv și a început să conducă pe tabela de marcaj. Până la finalul meciului romașcancele au părut să nu se regăsească pe teren, oaspeții conducând jocul cu hotărâre. Finalul a aruncat banca tehnică a Brăilei în picioare, Florentin Pera și jucătoarele încingând o horă a bucuriei. Scor final: 24-27.

„Brăila a avut tot lotul la dispoziție, știam că ne așteaptă un meci dificil, am pierdut și cred că diferența a făcut-o poarta. Noi nu am avut prea multe mingi apărate de portar, în schimb pe faza de atac, chiar dacă ne-am creat situații de finalizare, nu am înscris și atunci când nu dai gol în situații clare jocul se întoarce împotriva ta. Nu avem încă o omogenitate a lotului așa cum ar trebui. Suntem de doar două luni în această formulă, avem momente când jucăm bine, în viteză, dar și momente când ne grăbim.”

Constantin Ștefan, antrenor CSM Roman

handbal CSM Roman HC Dunarea Braila 2943

La final de joc, Florentin Pera a salutat galeria echipei CSM Roman și o parte din persoanele din tribună. Primarul Lucian Micu nu a fost prezent la meci.

handbal CSM Roman HC Dunarea Braila 2898

„Echipa era obosită dar am reușit să le recuperez, să le mobilizez, să le motivez și să joace așa cum au jucat, cu foarte multă dăruire, cu inima, așa cum îmi place mie să fiu, și mă știți foarte bine pentru că și la Roman am făcut același lucru. Dumnezeu întotdeauna face dreptate, nu se poate să lase oameni care aruncă cu noroi în alți oameni. Nu vreau să spun nimic acum la cald, vreau să felicit echipa dar și să le mulțumesc romașcanilor pentru cei trei ani în care am fost aici, pentru cum m-au apreciat, fetelor de la Roman care au fost extraordinare în toți acești trei ani, aveți o echipă frumoasă aici și sunt convins că romașcanii se vor bucura de rezultate frumoase. Pot să spun că Romanul a fost una dintre casele mele și m-am simțit foarte bine aici. Acum sunt la Brăila, îmi fac treaba ca un profesionist, sper să am rezultate bune și nu ne-a fost ușor, luni de zile am fost în prag de desființare, n-am avut plătite jucătoarele luni de zile, n-am avut întreg lotul în acest început de campionat, a fost o perioadă dificilă dar mă bucur că am reușit să trecem peste toate.”