Handbal CSM Roman învinsă în ultimul meci al anului, pe teren propriu

de | 19/11/2017 | Local, Sport

Echipa de handbal feminin CSM Roman a jucat sâmbătă, 18 noiembrie, de la ora 11, la Sala Sporturilor din Roman, împotriva CSM Bistrița. Din păcate romașcancele nu termină anul într-o notă optimistă, suferind cea de-a treia înfrângere pe teren propriu din acest sezon.

Începutul de joc a aparținut echipei din Roman care în minutul 10 conducea cu 5-3. Apoi, pe fondul unei prestrații foarte bune a portarului CSM Bistrița Ana Maria Măzăreanu, echipa oaspete egalează și preia conducerea, intrând la pauză cu un avantaj de patru goluri, 9-13. Repriza a doua merge fix în aceeași direcție, CSM Bistrița reușind să se desprindă la șapte goluri, 9-16, în minutul 34. Frustrarea jucătoarelor din Roman era vizibil, jocul lor fiind marcat de greșeli personale dar și de ghinion, uneori părând că au luat la țintă bara porții adverse. Finalul de meci îi aparține tot echipei din Bistrița, scorul final fiind de 21-27. În urma victoriei, CSM Bistrița schimbă locul în clasament cu CSM Roman urcând pe șase.

• Anca Polocoșer.

A fost un meci greu, așa cum mă așteptam, știam că Bistrița joacă bine în deplasare, a venit cu o victorie și de la Galați. Astăzi fetele nu au fost 100% conectate la această partidă, am făcut un meci slab, cu multe greșeli de tehnică individuală, și nu am mai avut o formă bună la portari, așa cum am avut în victoria de la Craiova. Din păcate, pierdem încă un meci acasă, dar se pare că acest campionat va fi unul nebun, cu rezultate surprinzătoare, cum consider că a fost și în meciul de astăzi.