Handbal Cupa României: CSM Roman învinge SCM Craiova

de | 17/02/2018 | Local, Sport

Echipa de handbal feminin CSM Roman și-a început evoluția în Cupa României împotriva SCM Craiova. Meciul, disputat sâmbătă, 17 februarie, a fost unul în care CSM a arătat un joc frumos și, în ciuda unui început cu emoții și a unui final cu câteva greșeli de tehnică, a câștigat detașat.

Începutul partidei a aparținut Craiovei, care a condus fără să se desprindă până la scorul de 8-9. În minutul 17, craiovencele rămân în inferioritate numerică timp de 4 minute, CSM Roman egalează și reușesc să ducă scorul la 16-12 la pauză.

Repriza a doua continuă în aceeași notă, cu Diana Popescu cu o evoluție foarte bună în poartă și cu o surprinzătoare Loredana Vartic care o învinge de trei ori pe Iulia Dumanska, portarul naționalei României, toate golurile Loredanei Vartic fiind spectaculoase. La final de meci tabela indică 27-22 și CSM Roman se califică în etapa următoare din Cupa României, învingând ocupanta locului secund din Liga Florilor.