Handbal Liga Florilor: CSM Roman – AHCM Slobozia, victorie romașcană după un meci mai strâns decât îl arată scorul

de | 24/02/2018 | Local, Sport

Contând petru etapa a 17-a Ligii Flosrilor, meciul de handbal feminin dintre CSM Roman și AHCM Slobozia s-a desfășurat în Sala Sporturilor Roman sâmbătă, 24 februarie, de la ora 11. În ciuda unui scor final ce arată o diferență lejeră, meciul a fost unul strâns în care ambele echipe s-au întrebuințat serios.

Primele care au marcat au fost handbalistele de la AHCM Slobozia iar scorul a fost strâns până în minutul 13 când AHCM se distanțează la două goluri diferență. Egalarea (6-6) vine după două acțiuni spectaculoase ale jucătoarelor din Roman. În prima hază De Souza simulează șutul la poartă, îi pasează lui Carmen Stoleru care simulează șutul la poartă dar îi pasează către Ana Maria Popa care marchează imparabil. În faza a doua Boljevic repune mingea rapid în joc după o ratare a oaspeților, pasează spectaculos în diagonala terenului la întâmpinare cătrea Ana Maria Popa care finalizează pragmatic.  Meciul evoluează strâns până la pauză, prima repriză se termină cu doar un gol în față pentru CSM Roman (10-9).

handbal CSM Roman AHCM Slobozia DSC0403

Începutul reprizei a doua păstrează aceleași caracteristici de joc, CSM nu se poate desprinde iar AHCM se agață de fiecare minge cu disperare, egalează și preia conducerea după ce Andreea Bianca Enescu transformă două lovituri de la șapte metri. Romanul, în ciuda unor două eliminări de două minute, nu se lasă și cu zece minute înainte de final conduce cu 18-15. Nici Slobozia nu se lasă și reduc diferența la doar un gol numai că finalul aparține CSM Roman care încheie partida cu cinci goluri avantaj (23-18). De remarcat jocul excelent al Anei Maria Popa, efortul depus de Ana Miriam de Sousa dar și surprinzătoarea Loredana Vartic care, în ciuda unei evoluții de doar câteva minute, a reușit un gol spectaculos. De partea cealaltă, pivotul Mouna Jlezni, titular în naționala Tunisiei, s-a arătat a fi un adevărat kamikaze care i-a făcut zile fripte apărării romașcane.

• Diana Popescu.

Pentru AHCM Slobozia au marcat Mouna Jlezi – 6 goluri, Andreea Enescu – 6, Elena Dăscălete – 3, Ioana Georgescu – 2 și Yaroslava Burlachenko – 1.

S-a adunat oboseala, dar fetele și-au dorit atât de mult victoria, pentru că meciul a fost câștigat cu sufletul nu cu capul, iar eu zic că merită toate felicitările. Slobozia e într-o situație deloc plăcută în clasament și se agață de orice șansă. Până la urmă am câștigat, suntem bucuroși, trebuie să ne recuperăm, pentru că vin două deplasări extraordinar de grele, cu Brăila și Cisnădie, și încercăm să facem tot ceea ce depinde de noi ca să o luăm spre în sus.

Dumitru Muși, antrenor CSM Roman

Pentru echipa de handbal CSM Roman urmează o săptămână dificilă cu două meciuri în deplasare, miercuri, 28 februarie, împotriva Dunărea Brăila, și duminică, 4 martie, contra Măgura Cisnădie.