Handbal Liga Florilor- CSM Roman își adjudecă victoria în fața Rapid, dar nu fără emoții

de | 10/03/2018 | Local, Sport

Sâmbătă, 10 martie, echipa de handbal feminin CSM Roman a întâlnit, la Sala Sporturilor, CS Rapid USL Metrou București, meci contând pentru etapa 20 a Ligii Florilor.

Meciul a început ezitant pentru echipa din Roman și, în ciuda faptului că a deschis scorul, jocul din primele cinci minute a fost dezlânat. În minutul 11 CSM Roman reușește să ia un avantaj de două goluri (5-3) pentru ca patru minute mai târziu să piardă conducerea pe tabela de marcaj. CSM Roman egalează din nou și scorul se menține strâns până în minutul 25 când romașcancele reușesc să se desprindă din nou la două goluri (13-10). Scor la pauză: 16-13.

handbal CSM Roman Rapid Bucuresti 0963

În repriza secundă CSM Roman a părut o echipă mai sudată, dominând jocul, cu zece minute înainte de final având șase goluri avantaj (28-22). Dar finalul nu a fost lipsit de emoții, jucătoarele de la Rapid marcând patru goluri consecutiv pe fondul mai multor eliminări de două minute primite de jucătoarele din Roman. CSM Roman a reechilibrat balanța în ultimele două minute, scor final 31-28.

Dumitru Musi 1123

E o victorie, punctele contează în clasament, dar am avut o stare de relaxare și de “ni se cuvine pentru că jucăm cu Rapidul”. N-am reușit să respectăm ceea ce am stabilit după vizionarea și la antrenamentul de după vizionare, ne-am grăbit, și am făcut niște lucruri care parcă nu sunt de nivelul ligii naționale. Dar e o victorie și până la urmă punctele au rămas la noi. Iar maniera de arbitraj a fost ciudată.

Dumitru Muși, antrenor CSM Roman

Următorul meci în Cupa României

Următorul meci al echipei de handbal CSM Roman va avea loc miercuri, 14 martie, de la ora 17:00, împotriva CSU Danubius Galați, meci contând pentru sferturile de finală din Cupa României. CSM Roman pleacă cu un avantaj psihologic în fața echipei din Galați, pe care a învins-o în ambele meciuri ale sezonului din Liga Florilor, cu 25-18 acasă și 18-17 în deplasare.