Handbal: CSM Roman pierde în fața echipei vedetă CSM București

de | 14/09/2017 | Local, Sport

Miercuri, 13 septembrie, CSM Roman a întâlnit echipa cu cel mai valoros lot din Liga Florilor (denumiră dată Ligii I de handbal femenin). Diferanța de valoare s-a văzut destul de clar pe parcursul meciului cu toate că meciul a început promițător cu un șapte metri trasnformat de Iuganu Ana. Însă, din minutul 10, CSM București a început să ia avans pe tabela de marcaj, la pauză scorul fiind de 16-10.

Repriza a doua a început cu o ratare a vedetei Cristina Neagu și în primele momente părea că echipa din Roman vrea să lupte de la egal la egal. Până în minutul șapte al reprizei diferența de goluri s-a menținut la șase (21-15) după care a urmat o perioadă în care ratările au curs în fața ambelor porți. Din minutul 11 Cristina Neagu a reluat ofensiva la poarta CSM Roman, marcând trei goluri consecutiv în ciuda faptului că CSM București evolua cu o jucătoare mai puțin ca urmare a unei eliminări de două minute. Finalul de meci a prins CSM Roman cu garda jos pe contraatcuri, antrenorul Constantin Ștefan reproșându-le jucătoarelor la time-out că „replierea e zero”. Scor final: 32-19.

Handbal Turneul Roman Voda Musat 2017 CSM Roman CSU Danubius Galati 6500 Constantin Stefan antrenor

„Am avut un meci foarte greu cu CSM București, dat fiind faptul că anul acesta au o echipă care are șanse mari să câștige Liga Campionilor, am avut o prestație bună cel puțin în prima repriză, au fost câteva situații de finalizare bune dar Paula Ungureanu a fost iarăși într-o zi de excepție și a scos câteva mingi din poziții foarte clare, iar aceste mingi s-au transformat în contraatacuri cu care au reușit să se distanțeze pe tabelă. Am avut probleme în a doua repriză pe repliere, cu toate că eram pregătiți pentru așa ceva, dar pe finalul jocului, din cauza nereușitelor din atac, nici replierea nu a mai funcționat cum trebuia.”