Handbal CSM Roman învinsă în ultimul meci al anului, pe teren propriu

de | 19/11/2017 | Local, Sport

Echipa de handbal feminin CSM Roman a jucat sâmbătă, 18 noiembrie, de la ora 11, la Sala Sporturilor din Roman, împotriva CSM Bistrița. Din păcate romașcancele nu termină anul într-o notă optimistă, suferind cea de-a treia înfrângere pe teren propriu din acest sezon.

Începutul de joc a aparținut echipei din Roman care în minutul 10 conducea cu 5-3. Apoi, pe fondul unei prestrații foarte bune a portarului CSM Bistrița Ana Maria Măzăreanu, echipa oaspete egalează și preia conducerea, intrând la pauză cu un avantaj de patru goluri, 9-13. Repriza a doua merge fix în aceeași direcție, CSM Bistrița reușind să se desprindă la șapte goluri, 9-16, în minutul 34. Frustrarea jucătoarelor din Roman era vizibil, jocul lor fiind marcat de greșeli personale dar și de ghinion, uneori părând că au luat la țintă bara porții adverse. Finalul de meci îi aparține tot echipei din Bistrița, scorul final fiind de 21-27. În urma victoriei, CSM Bistrița schimbă locul în clasament cu CSM Roman urcând pe șase.

Pentru CSM Roman au jucat:

  • Ana Maria Simion (10 goluri);
  • Alexandra Iovănescu (3);
  • Ana Miriam De Sousa (3);
  • Ana Maria Popa (2);
  • Jasna Boljevic (2);
  • Greta Simion (1);
  • Lăcrămioara Cîlici;
  • Mihaela Stănciulescu;
  • Andreea Polocoșer;
  • Teja Ferfolja;
  • Victorya Timoshenkova;
  • Mihaela Popescu;
  • Anca Polocoșer.

A fost un meci greu, așa cum mă așteptam, știam că Bistrița joacă bine în deplasare, a venit cu o victorie și de la Galați. Astăzi fetele nu au fost 100% conectate la această partidă, am făcut un meci slab, cu multe greșeli de tehnică individuală, și nu am mai avut o formă bună la portari, așa cum am avut în victoria de la Craiova. Din păcate, pierdem încă un meci acasă, dar se pare că acest campionat va fi unul nebun, cu rezultate surprinzătoare, cum consider că a fost și în meciul de astăzi.

Constantin Ștefan, antrenor CSM Roman

Legat de situația plăților către jucătoare, Constatin Ștefan a spus că a discutat cu ele și speră că asta nu le afectează jocul, jucătoarele declarând că au înțeles situația.

Clasament:

1CSM București10100032822830
2SCM Craiova1062226222820
3Măgura Cisnădie1061326023619
4HCM Rm. Vâlcea960323320618
5CSM Bistrița1060426327218
6HC Zalău1051425325016
7CSM Roman1050525025615
8Dunărea Brăila1041521722613
9Corona Brașov940518519411*
10Danubius Galați93061692019
11Rapid București93062242579
12U Cluj102262332498
13AHCM Slobozia92162052437
14CSM Slatina90272052412
  • Corona Brașov a primit o penalizare de 1 punct pentru folosirea unei jucătoare fără drept de joc

Articol scris de Gabriel Baciu

Fost realizator de programe, coordonator muzical și creator de reclame la Radio Nord-Est și Radio Terra; fost realizator de programe la CNS Roman; antreprenor în advertising și publicitate din 2003; membru fondator al săptămânalului Opinia Romașcană; consultant pentru comunicare, advertising și publicitate; grafician și dezvoltator site-uri web.

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Ultimele articole

se incarca

Cele mai citite articole

se incarca