Cifre: cum va arăta bugetul pe 2018 pentru județul Neamț

103

Parlamentarii din ambele Camere vor dezbate luni, 18 decembrie, bugetul de stat pe 2018. Votul final pe acest proiect se va da joi, pe 21 decembrie.

Din anexele ce însoțesc proiectul de buget pentru anul viitor reiese și ce sume se estimează că va primi județul Neamț în 2018. Este important de precizat că toate acestea sunt estimări ale veniturilor din taxele și impozitele care se vor încasa pe parcursul anului viitor. De altfel, primarii și politicienii din opoziție au criticat proiectul de buget, spunând că unitățile administrativ-teritoriale vor avea cel mai mult de suferit și că dependența de „București” va crește sau că Regiunea Nord-Est primește, din nou, cei mai puțini bani.

Din documentele proiectului de buget reiese că județul Neamț va primi (estimări pentru 2018):

Sume defalcate din TVA pentru finanțarea cheltuielilor descentralizate la nivelul județelor – 78.239.000 lei, din care:

  • 23.714.000 lei pentru susținerea sistemului de protecție a copilului,
  • 21.865.000 lei pentru susținerea centrelor publice pentru persoanele adulte cu handicap,
  • 7.496.000 lei pentru „Programul pentru școli al României”,
  • 634.000 lei pentru drepturile copiilor cu cerințe educaționale speciale care frecventează învățământul special,
  • 2.735.000 lei pentru finaarea unităților de învățământ special și a centrelor județene de resurse și asistență  educațională pentru evaluarea elevilor, pregătirea periodică, bunuri și servicii.

Sume defalcate din TVA pentru finanțarea cheltuielilor descentralizate – 116.819.000 lei, din care:

  • 30.068.000 lei pentru finanțarea de bază a unităților de învățământ preuniversitar,
  • 77.510.000 lei pentru drepturile asistenților personali ai persoanelor cu handicap grav sau indemnizațiile lunare,
  • 2.380.000 lei pentru finanțarea ajutorului pentru încălzirea locuinței cu lemne, cărbuni și combustibili petrolieri,
  • 452.000 lei pentru cămine pentru persoane vârstnice,
  • 1.532.000 lei pentru plata tichetelor sociale pentru preșcolari,
  • 2.944.000 lei pentru drepturile copiilor cu cerințe educaționale speciale, integrați în învățământul de masă,
  • 523.000 lei pentru masa caldă în școli.

Sume defalcate din TVA pentru finanțarea cheltuielilor privind drumurile județene și comunale – 12.557.000 lei.

Sume din impozitul pe venit – 243.621.000 lei.

Alocări directe din impozit pe venit – 132.164.000 lei.

Sume alocate din cotă pentru asigurare  buget minim de funcționare – 27.641.000 lei.

Sume defalcate din TVA pentru echilibrarea bugetelor locale – 231.042.000 lei.

Alocările directe din impozitul pe venit, sumele alocate din cotă pentru asigurare unui buget minim de funcționare și sumele defalcate din TVA pentru echilibrarea bugetelor locale sunt reflectate (tot ca estimări) și pe fiecare localitate în parte, nu doar la nivelul județului.

Lista estimărilor pentru fiecare localitate în parte o puteți consulta mai jos.

Unitatea administrativ-teritorialăImpozit pe venit estimat a fi încasat pe raza unității / subdiviziunii administrativ-teritoriale în anul 2018Alocări directe din impozitul pe venit încasatSume alocate din cota de 17,25 % / 5% pentru asigurare buget minim defuncționareSume defalcate din TVA pentru echilibrarea bugetelor locale, diminuate cu 1/2 din excedentul la data de 31.12.2016Total
Piatra-Neamț101.84543.793010.401156.039
CJ Neamț027.40711.34779.519118.273
Roman43.62418.7581.0009.96773.349
Târgu Neamţ13.6305.8612134.56824.272
Dumbrava Roşie8.9743.8590012.833
Cordun6.9763.00001.29811.274
Săvineşti6.8492.945050510.299
Roznov3.2791.4103333.2938.315
Bicaz3.6981.5901581.7917.237
Alexandru Cel Bun3.9451.6961071.3737.121
Tămăşeni8963855285.2537.062
Vânători-Neamţ1.6387044303.9376.709
Borleşti7913405194.9196.569
Săbăoani1.9758495753.0896.488
Pipirig1.4566264403.0485.570
Horia1.8537973232.5625.535
Piatra Șoimului5582404694.1505.417
Borca1.6096922702.3074.878
Zăneşti1.5516672602.2954.773
Răuceşti7363164523.2284.732
Gârcina1.5206541921.8264.192
Ion Creangă5592402952.8713.965
Petricani5482363322.7283.844
Gherăeşti7533243392.4003.816
Sagna5052172602.6033.585
Rediu3661572922.7343.549
Girov1.4466221501.2983.516
Pângăraţi1.1845091441.6693.506
Trifeşti5302282492.4403.447
Doljeşti5812504352.1703.436
Bălţăteşti9544101881.8343.386
Icuşeşti5462352562.2713.308
Boteşti5312282662.2403.265
Păstrăveni1.2835521621.2103.207
Tarcău1.563672378703.142
Bodeşti7563252241.8083.113
Timişeşti6462781991.9793.102
Grumăzeşti4722032742.1163.065
Podoleni5702452991.9203.034
Crăcăoani5392322122.0343.017
Agapia8103481791.6743.011
Secuieni1.595686676402.988
Cîndeşti2641142282.2272.833
Bârgăuani4672011901.9022.760
Români4511942251.8622.732
Valea Ursului2731172421.9782.610
Costişa5402321731.6202.565
Hangu9884251589722.543
Taşca1.7107350542.499
Poiana Teiului1.3815941393782.492
Brusturi3731602151.7112.459
Tazlău7753331151.0712.294
Bahna5842511681.1872.190
Războieni909391907202.110
Urecheni3601552001.3242.039
Oniceni2681152041.4232.010
Bozieni220951641.5222.001
Ștefan Cel Mare6362731209531.982
Mărgineni4762051841.0941.959
Farcaşa4992151491.0871.950
Bicaz-Chei1.25253810701.897
Boghicea204881461.4421.880
Dămuc460198941.1041.856
Ceahlău82135356211.800
Ţibucani5422332077751.757
Dochia2901251351.1461.696
Dulceşti4341871139341.668
Ruginoasa456196777541.483
Bîra2931261019461.466
Gadinţi173741371.0041.388
Dragomireşti287123878501.347
Grinţieş2821211048371.344
Moldoveni414178746021.268
Tupilaţi309133936681.203
Ghindăoani12152998651.137
Pânceşti16370838091.125
Poienari1355886699978
Drăgăneşti1305675716977
Negreşti1697388582912
Stăniţa16973104534880
Dobreni36915954294876
Văleni1506546567828
Făurei24710687370810
Bicazu Ardelean43718800625
 Total Neamț243.621132.16427.641231.042634.468
Abonează-te la newsletter!
Nu rata nici o știre! Trimitem un email în fiecare dimineață cu ultimele știri.
Te poți dezabona oricând.

Lasă un răspuns

Adresa dvs. de e-mail nu va fi publică.