Handbal: CSM Roman învinsă acasă de HCM Râmnicu Vâlcea

de | 06/05/2018 | Local, Sport

CSM Roman a dat piept acasă, în Sala Sporturilor, sâmbătă, 5 mai, cu noua echipă a fostei jucătoare CSM, Iryna Glibko, HCM Râmnicu Vâlcea. Glibko și colegele ei și-au făcut datoria în fața romașcancelor care veneau cu bateriile descărcate după patru victorii consecutive. Per total, HCM Râmnicu Vâlcea a părut o echipă mai proaspătă, ce a găsit mai ușor poarta adversă, în timp ce romașcancele au părut că și-au dorit victoria, au muncit pentru ea, dar jocul nu s-a legat.

handbal CSM Roman HCM Ramnicu Valcea 4520

Încă de la început HCM a arătat că e hotărâtă să tranșeze rapid partida, marcând primele trei goluri. CSM a început ezitant, cu multe greșeli pe atac, reușind totuși să reducă diferența la doar un gol în minutul 12 (5-6), pentru ca opt minute mai târziu oaspeții să-și mărească avansul la cinci goluri (5-10). Încet, încet echipa din Roman echilibrează jocul și reușește egalarea în ultimul minut al primei reprize (13-13).

handbal CSM Roman HCM Ramnicu Valcea 4619

Repriza a doua are un început echilibrat menținând egalitatea în primele 13 minute, după care HCM Râmnicu Vâlcea domină jocul și păstrează în permanență un avantaj de două-trei goluri. Pe final de meci, CSM Roman luptă remarcabil, marchează ultimele două goluri ale meciului dar nu reușește egalearea: scor final 22-23. Iryna Glibko, a făcut un joc excelent ca și coordonatoare, dar a și marcat opt goluri, fiind golghetera campionatului. La final de meci, antrenorul Dumitru Muși a dat vina pe oboseala acumulată, pe numărul mic de jucătoare disponibile dar și pe arbitrajul care a stârnit huiduieli în tribună, don corul de contestatari făcând parte și primarul Lucian Micu.