Sportul romașcan nu o duce bine

201

A trecut ceva vreme de când nu am mai auzit o veste bună din sportul romașcan, dar weekendul care a trecut a fost unul cum nu se poate mai prost. Mă refer la meciurile disputate de echipele de handbal feminin și de fotbal masculin ale CSM Roman, dar și de Vulpițele Galbene care au debutat cu ghinion în Liga a II-a.

CSM Roman – handbal feminin

În etapa a treia din Liga Florilor, CSM Roman e la al treilea meci consecutiv din actualul sezon când ia bătaie. Și o ia rău de tot. Rămasă fără antrenor principal, echipa este învinsă în deplasare cu 32-24 de către SCM Craiova. Înfrângerea nu e chiar o surpriză, Craiova fiind una dintre echipele bine finanțate (Olguța știe de ce), dar, din păcate, filmul meciului arată, încă o dată, că jucătoarele CSM Roman fac multe greșeli individuale, mai ales în atac. Si uite-așa, după trei etape, CSM Roman ocupă ultima poziție în clasament.

Pos.EchipaJucVEPGMGPPts
1SCM Râmnicu Vâlcea330076609
2CSM București330074619
3CS Măgura Cisnădie321069657
4SCM Craiova320185736
5CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud320178706
6CS Minaur Baia Mare311172704
7ASC Corona 2010 Brașov311174744
8HC Zalău311168694
9CSM Slatina311164664
10SCM Gloria Buzău311158674
11HC Dunărea Brăila301265761
12CSM Galați301264751
13CSU Cluj-Napoca300371780
14CSM Roman300367810

CSM Roman – fotbal masculin

Echipa de fotbal a Clubului Sportiv Municipal nu o duce mai bine, dar măcar au reușit să câștige un meci. Ultimul însă, acasă, împotriva CSM Focșani, a fost pierdut cu 1-0. Scorul nu spune întreaga poveste a meciului, CSM Roman a fost dominată mai tot timpul jocului, numai la finalul primei reprize focșănenii puteau avea două goluri avantaj.

LocEchipaMVEIPct
1.ACS Suporter Club Oţelul Galaţi431010
2.SCM Gloria Buzău431010
3.CSM Focşani 2007431010
4.ACS KSE Târgu Secuiesc43019
5.CS Ştiinţa Miroslava43019
6.CSM Bucovina Rădăuţi43019
7.ACS Foresta Suceava42117
8.AFC Metalul Buzău42026
9.CSM Paşcani41124
10.CS Sporting Lieşti41033
11.CSM Râmnicu Sărat40313
12.CSM Roman41033
13.ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ41033
14.ACS Şomuz Fălticeni41033
15.ASMS ACS Sănătatea Darabani41033
16.AFC Botoşani 240040

 

ACS Vulpițele Galbene – fotbal feminin

După ce anul trecut au dominat seria din Liga a III-a în care au concurat, în prima etapă Vulpițele au dat de greu: adversarele lor, Vasas 2 Femina Odorhei s-a prezentat în prima etapă cu un lot puternic, cu multe jucătoare care joacă la Vasas Femina (echipă de Liga I). Meciul a fost ca un duș rece pentru fetele din Roman și cu toate că scorul este usturător (5-0 pentru Vasas), fetele au dat dovadă de multă voință, și-au creat ocazii la poarta adversă și au arătat că pot mai mult dar le trebuie mai multă experiență.

Abonează-te la newsletter!
Nu rata nici o știre! Trimitem un email în fiecare dimineață cu ultimele știri.
Te poți dezabona oricând.

Fii primul care află! Primești notificări imediat ce am publicat un articol.

Lasă un răspuns

Adresa dvs. de e-mail nu va fi publică.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Acest site folosește cookies, altfel nu merge. Presupunem că doriți să-l vizitați în continuare, dar puteți renunța dacă doriți. AcceptVezi mai mult