Handbal Cupa EHF: CSM Roman învinge DKKA Dunaujvaros dar pierde calificarea

de | 22/10/2017 | Local, Sport

CSM Roman a înregistrat o victorie de palmares, duminică, 22 octombrie, în fața mult mai titratei echipe din Ungaria DKKA Dunaujvaros. Romașcancele au dat totul și au câștigat, dar nu au putut recupera diferența de șapte goluri din tur.

Cu toate că în primele minute părea că unguroaicele vor domina categoric, meciul a fost unul extrem de echilibrat, echipele trecând pe rând la conducere cu diferențe de unul-două goluri. La pauză scorul era 13-13, echilibrul păstrându-se până în minutul 52 al meciului când, sigure pe calificare, unguroaicele au micșorat ritmul. Scor final: 27 -25.

CSM Roman DKKA Dunaujvaros 3906

La conferința de presă de după meci, Laszlo Gyorgy, antrenorul DKKA Dunaujvaros, a lăudat prestația echipei din Roman.

CSM Roman este o echipă foarte bună, care mută mingea foarte rapid, știam asta din meciurile vizionate, și ambele meciuri au fost frumoase și de înalt nivel.

Laszlo Gyorgy, antrenorul DKKA Dunaujvaros

Știam care e valoarea echipei adverse și știam că trebuie să ne mișcăm foarte mult pentru a învinge. Am alergat continuu, de aceea am fost mai obosite în repriza a doua, dar am reușit să ne calificăm

Babett Szalai, căpitanul DKKA Dunaujvaros

„12 minute care au făcut diferența”

Au fost două meciuri disputate, noi am pierdut calificarea în meciul din Ungaria, unde la pauză conduceam cu un gol, dar apoi am făcut o a doua repriză foarte slabă, iar avantajul de șapte goluri a fost foarte mare pentru un meci de calificare. Consider că echipele sunt egale din punct de vedere valoric, din păcate noi am greșit mai mult decât adversarul și asta ne-a costat calificarea, și aici mă refer doar la ultimele 12 minute din a doua repriză din meciul tur. Astăzi a fost un meci frumos, un meci de cupă europeană, îmi felicit jucătoarele pentru angajamentul pe care l-au avut, au dorit să mergem mai departe dar, din păcate, ne oprim aici și ne axăm în continuare pe meciurile din campionat

Constantin Ștefan, antrenor CSM Roman

CSM Roman DKKA Dunaujvaros 3869

Carmen Stoleru, căpitan CSM Roman

Ne-am dorit să ne calificăm, zic eu că am făcut tot ce am putut pe teren. Dar am și greșit, cu gândul că avem atât de mult de recuperat și ne-am grăbit în unele situații. Ne axăm de acum pe meciurile din campionat și vom încerca să nu mai facem atât de multe greșeli cum am făcut în aceste două meciuri.

Carmen Stoleru, căpitanul CSM Roman

Următorul meci al CSM Roman va fi acasă, sâmbătă, 28 octombrie, împotriva Măgura Cisnădie.