Handbal Cupa României: CSM Roman trece în Final Four

de | 15/03/2018 | Local, Sport

Miercuri, 14 martie, echipa de handbal feminin CSM Roman a trecut relativ lejer de CSU Danubius Galați în etapa următoare a Cupei României. Meciul, desfășurat la Sala Sporturilor, a fost echilibrat în primele 15 minute, după care CSM Roman a luat avans pe tabela de marcaj, avans menținut până la finalul primei reprize (16-13).

În repriza a doua CSM Roman a evoluat foarte bine, majorându-și avansul (20-14 în minutul 39) după care a urmat o perioadă cu emoții, Danubius marcând trei goluri consecutiv (20-17 în minutul 41). În ultimul sfert de oră CSM își revine și marchează cinci goluri iar oaspeții numai două, scor final 25-19.

• Andreea Polocoșer.

Pentru CSU Danubius Galați au marcat: Jovanovska – 7 goluri, Livrinikj 5, Beleska 4, Șelever 1, Safta 1 și Bokaric 1.

Aruncări de la 7m:

• CSM Roman 2 – transformate 0,
  • CSU Danubius Galați 4 – transformate 4.

Eliminări:

• CSM Roman: Ferfolja, Toskovic, De Sousa (2);
  • CSU Danubius Galați: Taivan, Jovanovska, Livrinikj (2), Bokaric.

Pe lângă CSM Roman în Final Four s-au mai calificat CSM București, care s-a calificat cu emoții în fața HC Zalău (29-17, la pauză 16-13) și HC Dunărea Brăila (28-15 cu CSM Bistrița), mai urmând a se desfășura meciul dintre ASC Corona 2010 Brasov și HCM Râmnicu Vâlcea.

Înregistrarea meciului (sursa roman24.ro)