Fotbal: CSM Roman la prima victorie în noul sezon

de | 01/09/2018 | Local, Sport

Desfășurat vineri, 31 august, de la ora 18, pe Stadionul Moldova, meciul dintre CSM Roman și AFC Botoșani 2 se anunța unul greu, adversarii venind la Roman cu un lot ce includea jucători de la echipa principală dar și tineri jucători ce voiau să demonstreze că pot face pasul în Liga I. Botoșănenii au intrat în liga a III-a pe ultima sută de metri, ca urmare a retragerii din campionat a echipei Gauss Bacău, și era o enigmă pentru antrenorul Gabriel Țapu.

Prima repriză a fost una echilibrată chiar dacă adversarii au avut mai mult posesia. Primul gol a venit în minutul 22: portarul gazdelor, Băiceanu, păcălit un pic de teren, greșește o degajare, mingea ajunge la botoșăneanul Florescu care marchează cu poarta goală. A fost o greșeală de portar dar Băiceanu s-a revanșat în numeroase alte ocazii de-a lungul meciului.

fotbal CSM Roman FC Botosani 1943În repriza a doua echipa din Roman a intrat mai hotărâtă pe teren, a avut posesia mai mult timp, a jucat mai inteligent și reușit să marcheze de două ori: prima dată în minutul 66, prin „bătrânul” Brăescu, și a doua oară în minutul 88 prin noua achiziție Enea.

Scor final CSM Roman – AFC Botoșani II: 2-1.

Lot CSM Roman: portar – Băiceanu; fundași – Marin, Mocanu, Rusu, Huțanu; mijlocași – Chelaru, Nuțescu, Brăescu, Covaliu; atacanți – Aeroaiei și Nedelcu. Au mai intrat Macovei (min. 65) și Enea (min. 46). Rezerve: Chiruță, Bicleanu, Isciuc, Ungureanu și Sadosche.

Am început foarte greu meciul, nu am fost concentrați 100%, nu am reușit să-i capacitez pentru acest meci așa cum mi-am dorit, din fericire în a doua repriză jucătorii și-au schimbat un pic atitudinea, am avut o posesie mai bună, greșelile s-au rărit și atunci am avut mai multe ocazii de a marca. Trebuie să fim corecți și să spunem că și ei au avut câteva ocazii mari de a înscrie, am avut și noroc. Este prima victorie a echipei în actuala formulă, sper că această victorie să-i descătușeze și să facem meciuri bune și să avem rezultate pe măsură.

Gabriel Țapu, antrenor CSM Roman

Meciurile etapei:

• CSM Râmnicu Sărat – CSM Focşani 2007: 1 – 1
  • ACS Foresta Suceava – ACS Şomuz Fălticeni: 1 – 0
  • ACS KSE Târgu Secuiesc – CSM Bucovina Rădăuţi: 3 – 0
  • AFC Metalul Buzău – SCM Gloria Buzău: 0 – 3
  • CS Sporting Lieşti – ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ: 1 – 2 (un gol marcat de romașcanul Cosmin Țapu)
  • ACS Suporter Club Oţelul Galaţi – ASMS ACS Sănătatea Darabani: 7 – 0
  • CS Ştiinţa Miroslava – CSM Paşcani: 2 – 0