Handbal: CSM Roman debutează acasă cu o înfrângere ce anunță un sezon dificil

de | 09/09/2018 | Local, Sport

CSM Roman a întâlnit în Sala Sporturilor din Roman nou promovata în Liga Florilor SCM Gloria Buzău, meci contând pentru etapa a doua a Ligii Florilor. Fiind debutul noului lot acasă, în actualul sezon, și având ca adversară o echipă nou-promovată ce în etapa anterioară suferise o înfrângere usturătoare acasă, așteptările erau mari. S-a dovedit a fi și deșarte.

Meciul a început cu un joc extrem de slab al romașcancelor, cu aruncări la poartă moi și cu o apărare fără vlagă. Handbalistele din Roman au reușit „performanța” de a marca doar 3 goluri în primele 20 de minute, între timp, buzoiencele conduse de Dumitru Muși, fostul antrenor al CSM Roman, au luat un avans de patru goluri. La pauză tabela indica 6-9 și jucătoarele CSM intrau cu capul plecat la vestiare.

handbal CSM Roman SCM Gloria Buzau 2118Nici repriza a doua nu a început mai bine, la un moment dat CSM Roman nu a reușit să marcheze în condițiile în care echipa oaspete avea cu două jucătoare mai puțin pe teren, pentru ca în faza următoare Gloria Buzău să marcheze în inferioritate numerică. CSM Roman se trezește un pic pe final, ba chiar reușește să ia conducerea în minutul 57 (18-17) dar finalul le aparține tot buzoiencelor care câștigă meritat.

Scor final CSM Roman – SCM Gloria Buzău: 17-18.