Handbal: CSM Roman la a patra înfrângere consecutivă

de | 21/09/2018 | Local, Sport

Echipa de handbal feminin CSM Roman a întâlnit joi, 20 septembrie, de la ora 17:00, la Sala Sporturilor, nou-promovata Minaur Baia Mare. Antrenor de doar trei zile, Dragoș Dobrescu nu a avut timpul necesar pentru a face o minune, echipa romașcană a pierdut meciul la doar un gol diferență chiar dacă a luptat mai mult.

Un suflu nou s-a văzut în echipă, față de meciul cu Gloria Buzău meciul a fost mai închegat și echipa a reușit să găsească soluții în atac. În schimb apărarea a fost de multe ori fără reacție, contraatactul ca și inexistent iar greșelile personale, chiar dacă au fost mai puține, au fost decisive. De remarcat evoluția rusoaicei Yulia Khavronina, care în prima repriză a marcat șapte goluri din șapte aruncări iar în repriza a doua oaspeții s-au dumirit și au marcat-o mai strâns dar tot a reușit trei goluri din cinci aruncări.

handbal CSM Roman Minaur Baia Mare 2576

Yulia Khavronina

Pe tot parcursul meciului avantajul echipei oaspete a fost unul strâns, de unul sau două goluri, la pauză scorul fiind 12-14 iar la final 26-27. Șansa ca meciul să se termine la egalitate cu speranță la victorie a fost spulberată tot de o greșeală personală cu cinci minute înainte de finalul meciului.

Dragos Dobrescu antrenor handbal CSM Roman 2599Îmi pare rău mult pentru fete, pentru că și-au dorit foarte mult victoria. S-a văzut în teren atitudine, dar, din păcate, până la momentul de față, ele atâta pot. Avem mult de muncă, handbalul nu se poate fără faza a doua, fără alergare. Trebuie să avem răbdare cu ele, vin după multe probleme de lot, fetele sun noi, două dintre ele vin după o sarcină, nu încerc să le găsesc scuze dar trebuie să avem răbdare, să le omogenizăm pentru că sigur avem șanse. Nu avem staruri dar avem o echipă. Anul ăsta va fi foarte greu, echipele noi promovate și-au schimbat loturile foarte mult și sunt foarte bune.

Dragoș Dobrescu, antrenor principal CSM Roman

Unele decizii de arbitraj au iritat galeria CSM Roman, observatorul meciului cerând luarea de măsuri, ceea ce a dus la apariția în sla a poliției locale și a jandarmilor. După meci galeria a încercat să intre în contact cu jucătoarele, unul dintre membrii galeriei fiind extrem de revoltat pentru că în timpul meciului ar fi fost înjurat de una dintre jucătoare.

Statistica meciului

• Pentru CSM Roman au marcat: Khavronina – 10 goluri, A. Simion – 6 , Todor – 4, Agrigoroaei – 2, Manea – 2, Polocoșer – 1 și Chitacu – 1.
  • Pentru Minaur Baia Mare au punctat: Lisewska – 7, Rysankova – 4, Orșivschi – 4, Seraficeanu – 3, Tecar – 3, Burlachenko – 2, Bondar – 2, Popescu – 1 și Shteriova – 1.
  • Lovituri de la 7 metri: 4 pentru CSM Roman, toate transformate; 5 pentru Minaur Baia Mare, 3 transformate.
  • Eliminări de 2 minute: 1 pentru CSM Roman, 1 pentru Minaur Baia Mare.