Nuntă de Aur pentru zeci de cupluri de romașcani

de | 18/12/2018 | Actualitate, Local

Nunta de Aur a romașcanilor care au trecut, cu iubirea și respectul dintre ei, de proba timpului, a avut loc marți, 18 decembrie, la restaurantul Brăduțul.

Ca și în anii anteriori, evenimentul a început cu un TeDeum, o scurtă slujbă de mulțumire. După ce oficierea serviciului religios s-a încheiat,  preoții le-au urat romașcanilor care serbează o jumătate de secol de viață în doi să aibă parte și de acum înainte de multe evenimente frumoase și le-au mulțumit pentru lecția de viață oferită. Mai apoi, a luat cuvântul primarul Lucian Micu.

„Mă bucur să ne revedem, mai ales că azi avem de-a face cu un eveniment deosebit pentru dumneavoastră. Un eveniment care a început să devină tradiție: aniversarea a 50 de ani de căsătorie și, așa cum facem în fiecare an, la fiecare sfârșit de an, scoatem în evidență tot ceea ce avem mai frumos în comunitatea noastră. Dumeavoastră sunteți dovada vie a faptului că în armonie, în înțelegere și în bună conviețuire putem să ridicăm familia la rang de virtute și vă felicit încă o dată pentru acest lucru. Așa cum spunea și părintele, dumneavoastră sunteți un exemplu pentru noi, cei mai tineri,un exemplu demn de urmat. Sunteți oameni respectați în comunitatea noastră. Mie îmi place să spun că noi, în comunitate, dacă aducem fiecare dintre noi ceea ce avem mai bun în noi, putem vorbi de o societate frumoasă, deschisă, în care toți vom trăi în armonie și bună înțelegere.”

Lucian Micu, primarul municipiului Roman

Au fost premiate 58 de cupluri. Fiecare cuplu a primit câte o diplomă și o sumă de bani, apoi soții „de aur” s-au fotografiat cu primarul Micu, în fața bradului; doamnele au primit și câte un buchet de flori, iar fotografia cuplului cu primarul le-a fost dată celor prezenți câteva zeci de minute mai târziu.

Cei mai mulți dintre cei prezenți au spus că secretul unei căsnicii îndelungate este respectul între parteneri și că iubirea de la început trebuie întreținută cu mici gesturi cum a r fi o mângâiere sau o vorbă frumoasă spusă la timpul potrivit. Lista romașcanilor care au împlinit 50 de ani de căsătorie în acest an și care au fost premiați de administrația publică locală o regăsiți mai jos.

 • Adăscăliții Vasile și Maria
 • Alexa Alexandru și Catinca
 • Apetri Ioan și Aurica
 • Arghiropol Benone și Valeria
 • Băetanu Constantin și Maria
 • Băisan Gheorghe și Verginia
 • Bîrsan Lazăr și Elena
 • Buză Gheorghe și Elena
 • Buzuliac Constantin și Mariana
 • Călin Pavăl și Maria
 • Cârlig Gheorghe și Catinca
 • Chirica Gheorghe și Ileana
 • Ciobanu Iftimie și Ileana
 • Ciobanu Ioan și Tinca
 • Ciocan Grigore și Ana
 • Cojocaru Constantin și Maria
 • Cozma Gheorghe și Elena
 • Crețu Dănuță și Maria
 • David Ioan și Vladimira
 • Dediu Mihai și Dragana
 • Dinu Gheorghe și Rodica
 • Dinu Mihai și Profira
 • Drăgușanu Ioan și Elena
 • Duca Ștefan și Casandra
 • Enache Neculai Dorin și Maria
 • Galațanu Petre și Maria
 • Gălbează Costache și Elena
 • Goșman Iacob și Lidia
 • Gotcă Mihai și Constanța
 • Grigoraș Ioan și Maria
 • Hîpea Ion și Elena
 • Hulea Gheorghe și Elena
 • Humă Dumitru și Maria
 • Ilieș Constantin și Maria
 • Levărdă Vasile și Maria
 • Lițcanu Ioan și Emilia
 • Marișcă Constantin și Lucia
 • Maxim Aristotel și Elena
 • Moraru Mircea și Mariea
 • Neagu Constantin și Virginia
 • Nicu Nicolae și Antonia
 • Pârvu Ioan și Emilia
 • Pintilie Gheorghe și Maria
 • Popa Grigore și Angela
 • Popa Vasile și Maria
 • Postolache Vasile și Maria
 • Rotariu Ioan și Dana Adriana
 • Rotaru Gheorghe și Elena
 • Solomon Vasile și Elena
 • Stan Vasile și Erica
 • Stoica Gheorghe și Cornelia
 • Stoleriu Neculai și Elena
 • Stoleru Constantin și Maria
 • Șerban Vasile și Elena
 • Țăruș Costică și Maria
 • Ursache Pavel și Elena
 • Vandalac Mircea și Maria
 • Veleșcu Teodor și Corina

Articol scris de Teo Baciu

Jurnalist din 2007, cu experiență în presa locală și națională, bursieră în 2014 a programului "Bursele Europene pentru Jurnaliști în Dialog", coautor al portalului național justitiecurata.ro, premiată de Reprezentanța Comisiei Europene în România în cadrul concursului "Reporter și blogger european".

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.