Octavian Pârțac: „La Tămășeni contează oamenii! Mai presus de orice”

de | 12/08/2020 | Politică, Rural

“Sunt Octav. Fiu al comunității de peste 35 de ani, dedicat familiei și valorilor pe care părinții mi le-au insuflat de mic, am crezut mereu că a trăi bine înseamnă mult mai mult decât a avea bani.” Așa se prezintă Octavian Iosif Pârțac, candidatul USR PLUS pentru Primăria comunei Tămășeni.

Lansarea candidaturii lui Octavian Pârțac și a echipei pentru Consiliul Local al comunei s-a făcut în prezența lui Iulian Bulai, președintele USR Neamț și a lui Ionuț Corbu, coordonatorul PLUS Roman.

În discursul său, Octavian Pârțac a pus în valoare importanța echipei cu care va încerca câștigarea Primăriei Tămășeni.
Echipa pe care eu am reușit să o aduc împreună este o una cu care orice localitate din această țară s-ar putea mândri. Această echipă este garanția că noi nu suntem oameni jumătăților de măsură. Noi nu considerăm că trebuie să acceptăm vorba “a furat dar a și făcut”. Noi venim și spunem că regulile trebuie să fie același pentru toți. Că legile trebuie respectate de toată lumea. Că nu există cetățeni de categoria întâi și de categoria a doua. Că a dori să te implici politic și administrativ în viața comunității nu trebuie să fie un act de curaj, ci un act de normalitate. Această echipă pe care o prezentăm pentru primărie și pentru Consiliul Local este o echipă care spune: Stop! Până aici!. Nu mai puneți interesele proprii înaintea intereselor comunității! Nu mai puneți orgoliile mici înainte obiectivelor mari! Nu mai lăsați nevoile reale ale oamenilor la urmă.

Comuna noastră merită să aibă o administrație locală care să pună oamenii, dar toți oamenii, mai presus de orice altceva.
Printre proiectele pe care candidații USR PLUS le doresc implementate la Tămășeni se numără: îngrijire la domicilu pentru toți cei aflați în nevoie, o grădiniță nouă la Adjudeni, grupe de grădiniță cu program prelungit, un parc industrial.

Știu și sunt hotărât să fac tot ce este mai bine pentru comunitate; în ultimi patru ani am fost activ, indiferent de poziția pe care am ocupat-o, am atras atenția atunci când a fost cazul. Ba, mai mult, am ales să merg mai departe și am plecat la Bruxelles pentru afla cum putem aduce mai repede, mai bine și mai multe fonduri europene în comuna noastră. Iar toate aceste lucruri pe care le-am făcut le pun acum în fața și în slujba dumneavoastră, a tuturor. Pentru că îmi doresc să facem din Tămășeni comuna despre care toți nemțenii să spună: acolo, la Tămășeni, contează oamenii! Mai presus de orice.

Echipa USR PLUS pentru Primăria și Consiliul Local Tămășeni este formată din:

 • Pârțac Octavian – administrator sc
 • Antonică Marius – cântăreț bisericesc
 • Dumea Gabriela – asistent medical
 • Dorcu Anca – absolvent psihologie (casnica)
 • Lucaci Maria – asistent medical
 • Iacob Marcel – antreprenor local
 • Ghiuzan Marius – liber profesionist în constructii
 • Mare Edmond – curier
 • Petrișor Valeria – infirmier
 • Mare Maria – pensionara
 • Ghiuzan Marius – manager în constructii
 • Tamaș Cătălin – software developer
 • Mare Isabela – asistent farmacie
 • Ghiuzan Maria – fost antreprenor (casnica)
 • Leahu Cezar-Ovidiu – software developer
 • Cernica Alina – anteprenor
 • Ciuchi Dănuț – pomicultor
 • Dancă Cătălin – inginer
 • Gașpal Ovidiu – antreprenor
USR Tamaseni MG 3007

Articol scris de Gabriel Baciu

Fost realizator de programe, coordonator muzical și creator de reclame la Radio Nord-Est și Radio Terra; fost realizator de programe la CNS Roman; antreprenor în advertising și publicitate din 2003; membru fondator al săptămânalului Opinia Romașcană; consultant pentru comunicare, advertising și publicitate; grafician și dezvoltator site-uri web.

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.