Elevii din zona Roman, fruntași la olimpiadele cu profil tehnologic

de | 27/02/2020 | Educație, Județean

Ca în fiecare an, elevi de la școlile și liceele din zona Roman au participat la concursurile și olimpiadele școlare pe diferite domenii. Aceștia au obținut rezultate foate bune la etapa județeană, iar unii dintre ei se pregătesc deja pentru etapa națională a competiției.

Etapa județeană a Olimpiadei de Educație Tehnologică:

  • Locul III, Răzvan Matei, clasa a V-a, Şcoala Gimnazială “Alexandru Ioan Cuza” Roman, profesor îndrumător Mihaela Munteanu;
  • Locul III, Gabriel Agrigoroaei, clasa a VI-a, Școala Gimnazială Boghicea, prof. îndrumător Cristina Grăjdeanu;
  • Locul III, Laura Elena Gavril, clasa a VIII-a, Școala Gimnazială Boghicea, prof. îndrumător Cristina Grăjdeanu.

Etapa Județeană a Olimpiadei de Mecanică:

  • Locul II – Cosmin Gabriel Sofronea, clasa a XI-a, Liceul Tehnologic Vasile Sav Roman prof. îndrumător Nicoleta Munteanu, Doina Barbu, Elena Iordache;
  • Locul III – Raul Ionel Băcăoanu, clasa a XI-a, , Liceul Tehnologic Vasile Sav, cu aceiași îndrumători de mai sus;
  • Locul III – Gabriel Dodiță, clasa a XI-a, Colegiul Tehnic „Miron Costin”, Roman, prof.îndrumător- Mariana Cozma, Ina-Manuela Dăscălița, Cristinica Sava, Adriana Antoniu, Gabriela Niță;
  • Locul II – Gabriel Dîscă, clasa a XII-a, Liceul Tehnologic „Vasile Sav” Roman,prof.îndrumător, Nicoleta Munteanu, Doina Barbu și Minadora Lemnaru.

Etapa județeană a Olimpiadei de Electronică, automatizări, telecomunicații:

  • Locul I – Denis Gheorghe Patriche, clasa a XI-a, Liceul Tehnologic „Vasile Sav” Roman, prof.îndrumător Loredana Pitirici, Mărioara Stolnean,  Lăcrămioara Vladuț , Daniel Curpăn;
  • Locul II – Andreea Ștefana Murariu și Cătălina elena Murgeanu, clasa a XI-a, de la același liceu și cu aceeași profesori îndrumători;
  • Locul III – Cristina Ciobanu, clasa a XI-a, Liceul “Sf. Ioan de la Salle” Pildești, prof. îndrumători Tudorică Mihai, Ploşniţă Lăcrămioara, Tutu Mihai, Pitirici Loredana;
  • Locul I – Alexandru-Ioan Asmarandei, clasa a XII-a, Liceul Tehnologic „Vasile Sav” Roman, prof.îndrumători Loredana Pitirici, Mărioara Stolnean,  Lăcrămioara Vlăduț;
  • Locul II – Lucian Iacob, clasa a XII-a, Liceul “Sf. Ioan de la Salle” Pildești, prof. îndrumători Tudorică Mihai, Ploşniţă Lăcrămioara, Tutu Mihai, Pitirici Loredana;
  • Locul III – Cristian Dumea, clasa a XII-a, Liceul “Sf. Ioan de la Salle” Pildești, prof. îndrumători Tudorică Mihai, Ploşniţă Lăcrămioara, Tutu Mihai, Pitirici Loredana.

Etapa județeană a Olimpiadei Analiza produselor alimentare:

  • Locul I, Andreea Elena Ujeniuc, clasa a XI-a, Colegiul Tehnic “Danubiana” Roman , prof.îndrumător Lămîița Iliescu, Mirela Constantinescu, Genoveva Bordeianu.
  • Locull II, Mihaela Loredana Diac, clasa a XII-a, Colegiul Tehnic “Danubiana”, cu aceiași profesori îndrumători.

Etapa județeană a Olimpiadei Construcţii, instalaţii şi lucrări publice:

  • Locul I – Emmanuel Gheț, clasa a XI-a, Liceul Tehnologic “Sfântul Ioan de La Salle” Pildeşti, prof. îndrumători Ploşniţă Traian, Bulgagiu Eugen, Ifrim Cătălin;
  • Locul II – Fabian Cristian Mărtișcă, clasa a XI-a, Liceul Tehnologic “Sfântul Ioan de La Salle” Pildeşti, prof. îndrumători Ploşniţă Traian, Bulgagiu Eugen, Ifrim Cătălin;
  • Locul III – Raul Mărtișcă, clasa a XI-a, Liceul Tehnologic “Sfântul Ioan de La Salle” Pildeşti, prof. îndrumători Ploşniţă Traian, Bulgagiu Eugen, Ifrim Cătălin;
  • Locul I – Paul Gheț, clasa a XII-a, Liceul Tehnologic “Sfântul Ioan de La Salle” Pildeşti, prof. îndrumători Ploşniţă Traian, Bulgagiu Eugen;
  • Locul II – Dragoș Iosif Sescu, clasa a XII-a, Liceul Tehnologic “Sfântul Ioan de La Salle” Pildeşti, prof. îndrumători Ploşniţă Traian, Bulgagiu Eugen;
  • Locul III – Paul Iulian Mîrț, clasa a XII-a, Liceul Tehnologic “Sfântul Ioan de La Salle” Pildeşti, prof. îndrumători Ploşniţă Traian, Bulgagiu Eugen.

Etapa județeană a Olimpiadei Electric, electrotehnic, electromecanic:

  • Locul II – Cosmin Anton și Denis Gabriel Ghețu, clasa a XI-a, Liceul Tehnologic „Vasile Sav” Roman, prof. îndrumători Lăcrămioara Ploșniță, Marelena Ungureanu, Mihai Tutu, Monica Răucescu;
  • Locul III – Alexandru Ioan Ungureanu, clasa a XI-a, Liceul Tehnologic „Vasile Sav” Roman, prof. îndrumători Lăcrămioara Ploșniță, Marelena Ungureanu, Monica Răucescu;
  • Locul I – Mihaela Imbrea, clasa a XII-a, Liceul Tehnologic „Vasile Sav” Roman, prof. îndrumători Lăcrămioara Ploșniță, Marelena Ungureanu, Monica Răucescu;
  • Locul II – Gbriel-Cristian Moraru, clasa a XII-a, Liceul Tehnologic „Vasile Sav” Roman, prof. îndrumători Lăcrămioara Ploșniță, Marelena Ungureanu, Monica Răucescu;
  • Locul III – Bogdan Țigler, clasa a XII-a, Liceul Tehnologic „Vasile Sav” Roman, prof. îndrumători Lăcrămioara Ploșniță, Marelena Ungureanu, Monica Răucescu.

Etapa județeană a Olimpiadei Industrie textilă și pielărie:

  • Locul II – Emilia Alexandra Blaj, clasa a XI-a, Liceul Tehnologic Nisiporești, prof. îndrumători Damian Daniela Elena, Pavel Panseluța;
  • Locul III – Bianca Marcela Ciucheș, clasa a XI-a, Liceul Tehnologic Nisiporești, prof. îndrumători Damian Daniela Elena, Pavel Panseluța;
  • Locul I – Gabriela Tulbure, clasa a XII-a, Liceul Tehnologic Nisiporești, prof. îndrumători Pavel Panseluța, Giosanu Angela;
  • Locul II – Andreea Cristina Vîntură, clasa a XII-a, Liceul Tehnologic Nisiporești, prof. îndrumători Pavel Panseluța, Giosanu Angela.

Etapa județeană a Olimpiadei Turism și alimentație:

  • Locul II – Paula Tulbure, clasa a XI-a, Colegiul Tehnic “Miron Costin” Roman, prof. îndrumători Oana Banu, Alexandra Ivanciu, Andreea Doroftei;
  • Locul III – Mioara Elena Soproșanu, clasa a XI-a, Colegiul Tehnic “Miron Costin” Roman, prof. îndrumători Bîtîcă Luminița, Gagniuc Georgeta;
  • Locul II – Crina Nicoleta Sporoșanu, clasa a XII-a, Colegiul Tehnic “Miron Costin” Roman, prof. îndrumători Oana Banu, Alexandra Ivanciu, Andreea Doroftei.

Etapa județeană a Olimpiadei Protecția mediului:

  • Locul I – Andreea Mihaela Schifirneț, clasa a XII-a, Colegiul Tehnic “Petru Poni”, prof. îndrumători Maricica Niță, Paraschiva Gavril și Iulia Mitrea;
  • Locul II – Carmen Mihaela Brandiu și Andreea Corina Lupu, clasa a XII-a, Colegiul Tehnic “Petru Poni”, prof. îndrumători Maricica Niță, Paraschiva Gavril și Iulia Mitrea.

Articol scris de Coca Cozma

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Ultimele articole

se incarca

Cele mai citite articole

se incarca